Ciekawostki z Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej


Tworzymy "mocne hasła", czyli przepis na ... odrobinę świętego spokoju.

Coraz więcej osób korzysta z wielu usług internetowych. Zabezpieczamy hasłem dostęp do naszej poczty e-mail, forum dyskusyjnego, portali społecznościowych, bloga, kont bankowych. Każde z tych usług powinno być zabezpieczone innym hasłem. Nie powinniśmy ich zapisywać (szczególnie na kartce czy ... na pulpicie w pliku txt). Tworzenie prostych haseł może skutkować jego złamaniem. Obliczono, że wyspacjalizowany program - wirus działający w tzw. "chmurze" wykorzystujac moc tysięcy zainfekowanych komputerów może złamać hasło składające się z 6 małych liter w niespełna   .... 10 sekund !!!  Hasło 7 znakowe złożone ze wszystkich znaków ASCII będzie trudniej złamać - zajęłoby to ponat 250 lat !!! Problemem jednak polega na zapamiętaniu wszystkich używanych haseł.

Proponujemy zastosować następujący system:

  • wymyślić zdanie kompletnie nie związane z naszą osobą - np.:" Wlazł kotek na płotek i mruga"
  • wybrać z wyrazów np. drugie litery do hasła   - "loałr"
  • dodać ulubioną liczbę i użyć ją np. na początku- nie powinna być ona oczywiście związana z naszymi urodzinami itp. - 49loałr
  • użyć naprzemiań klawisza Ctrl - $9LoAłR
  • wprowadzić np. na końcu identyfikator związany z usługą - np. poczta elektroniczna (pe) - $9LoAłRpE, nasza klasa (nk) - $9LoAłRnK, itd........

Takie hasło jest łatwe do zapamiętania (a raczej "wygenerowania" przez nasz umysł) i baaaardzo trudne do złamania.

Kryptografia GÓRĄ !!!