3.12 w dworku Wł. St. Reymonta odbyła się wieczornica pt.

"Zatrzymać się w życia pędzie choćby na chwilę..."

poświęcona Pisarzowi w związku z 92. rocznicą Jego śmierci.

Wystąpili uczniowie z ZSP w Kołaczkowie (Zuzanna Błaszak, Martyna Duszka, Julia Pruchniewicz, Milena Dembczyńska, Bartek Podlewski, Karina Kaczmarek, Zofia Gąsiorek, Zuzanna Głuc (oprawa muzyczna), Adrian Plewiński, Bogunia Pocztarek, Hubert Kozielski, Kornelia Tomczak, Zuzanna Durmens, Gaja Szatkowska, Kacper Paterski, Bartek Koska, Mikołaj Biernat, Jakub Sokolski, Julia Łyskawa, Julita Majchrzak, Amelia Olejniczak, Ewa Wojciuch, Patrycja Biedrowska, Kacper Patrzek, Kacper Walczak (lektorzy)), którzy opowiedzieli o ostatnich miesiącach życia jednej z bohaterek powieści "Chłopi", o Agacie Kłębowej. To jej losy miały skłonić nas do zatrzymania w pędzie życia i przemyślenia, co dla nas jest ważne.

Tradycyjnie 5 grudnia, w kolejną rocznicę śmierci Wł. St. Reymonta, oficjalna delegacja z Kołaczkowa wyruszyła do Warszawy, aby oddać hołd Patronowi naszej gminy.

W skład delegacji weszli: Przewodnicząca RG Pani Danuta Grabowska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Pan Edmund Kubis, Dyrektor ZSP w Kołaczkowie Pani Stefania Felicka, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kołaczkowie Pani Mieczysława Michałowska, Pan Jarosław Pawlak, Pani Elżbieta Kubis, Pani Joanna Wojciuch oraz poczet sztandarowy w składzie: Katarzyna Kuchowicz, Marika Mielcarek, Marek Nowak i kilkoro uczniów ZSP w Kołaczkowie.

Po wspólnej modlitwie przy grobie Noblisty na Cmentarzu Powązkowskim odwiedziliśmy Muzeum ks.Jerzego Popiełuszki, a następnie pozdrowiliśmy stolicę, wędrując Krakowskim Przedmieściem.

Władysław Stanisław Reymont

7 V 1867 - 5 XII 1925

1867 - urodził się 7 maja w miejscowości Kobiele Wielkie pod Radomskiem
1884-1887 - występował w wędrownych grupach aktorskich pod pseudonimem Urbański
1888 - przekształcił nazwisko Rejmont na Reymont, pracował na kolei Warszawsko-Wiedeńskiej jako starszy robotnik w miejscowościach Rogów, Krasnowa, Lipie
1893 - przeniósł się do Warszawy i zajął się wyłącznie pracą literacką
1894 - brał udział w pielgrzymce na Jasną Górę wydając rok później o niej reportaż
1895 - wyjechał z siostrą Jakimowiczową i jej rodziną do Włoch
1896 - przebywał w Łodzi i zbierał materiały do "Ziemi Obiecanej", odbył podróż do Berlina, Brukseli, Londynu.
1897 - odwiedził Paryż
1900 - brał udział w katastrofie kolejowej pod Warszawą i odniósł poważną kontuzję
1902 - ożenił się z Aurelią z Szacsznajdrów Szabłowską, pracował nad "Chłopami"
1917 - otrzymał nagrodę Polskiej Akademii Umiejętności za "Chłopów"