Surowce A.D. 2011

Lantanowce + 3 pierwszych aktynowców nazywamy metalami ziem rzadkich. Ponad 97 % ich wydobywa się w Chinach, które w 2010 roku zmniejszyły ich eksport najpierw o 70% a z tego poźniej o 35 %. Pierwiastki te są niezastąpione w elektronice min. do produkcji paneli LCD,  plazm, telefonów komórkowych, diod świecących. W 2008 roku Chiny wydobyły  60 000 ton. tych pierwiastków, z czego aż 20 tysięcy ton wyciekła bez żadnej kontroli.

Przy tak dużym zużyciu w najbliższych 300 latach mogą wyczerpać się zasoby: srebra, złota, indu (85% wydobycia stosuje się do produkcji ekranów LCD i paneli słonecznych), tantalu, litu (stosowanego do producji wydajnych akumulatorów i ogniw paliwowych) i platyny.

Na masę standardowego telefonu komórkowego składają się:

  • tworzywa sztuczne - około 45% masy,
  • miedź - około 20% masy,
  • 30 różnych metali (w tym szlachetnych i ziem rzadkich) - 20%
  • ceramika - 10%
  • niemetale - 5%

Około 31 gram różnych metali można odzyskać poprzez recykling jednego zużytego telefonu komórkowego. Niestety tylko 3% starych i niepotrzebnych telefonów poddawanych jest temu procesowi.

ps. W 2009 roku wyprodukowano około 1 200 000 000 telefonów komórkowych.